-52%Balerini EPICA albi, 1778, din pvc67 lei139 leiCumpără acum

Honda Odyssey confiscat 7 zile după ce un angajat de service a atins 140 km/h

Un angajat al unui service auto a fost prins de poliție în timp ce conducea un Honda Odyssey al unui client cu 140 km/h, într-o zonă cu limita de viteză de 80 km/h. Incidentul, surprins de camera de bord a mașinii, a dus la confiscarea monovolumului pentru șapte zile și la concedierea angajatului.

Un „test” neautorizat cu monovolumul de familie

Proprietarul monovolumului Honda Odyssey a povestit incidentul pe platforma Reddit. Mașina se afla într-un service auto pentru reparații de caroserie, în urma unui accident în care a fost lovită din spate. În timpul reparațiilor, a fost descoperită o problemă mecanică minoră, iar vehiculul a fost trimis la un alt atelier pentru remediere.

La întoarcere, angajatul service-ului a decis să testeze performanțele motorului V6 al mașinii. Acesta a deviat de la traseul normal pentru a intra pe autostradă. Proprietarul a scris: „Am fost lovit din spate acum câteva săptămâni, iar monovolumul familiei noastre era în service pentru reparații de caroserie. Au descoperit o mică problemă mecanică, așa că l-au dus la un mecanic. La întoarcere, un angajat a decis să testeze ce poate face motorul V6 Honda pe autostradă, așa că el și persoana care îl urma într-o altă mașină au deviat de la traseu pentru a intra pe autostradă.”

Honda extinde producția pentru Accord și Odyssey până la finalul deceniului
RecomandariHonda extinde producția pentru Accord și Odyssey până la finalul deceniului

Prins de poliție cu 140 km/h

Pe o porțiune de drum aflată în construcție, cu o limită de viteză de 80 km/h (50 mph), angajatul a accelerat monovolumul până la 140 km/h (87 mph). Acesta nu știa că la capătul drumului îl aștepta un echipaj de poliție echipat cu aparate radar.

Întreaga scenă a fost înregistrată de camera de bord a vehiculului. Pe filmare se poate auzi cum angajatul își cere scuze ofițerului de poliție. Acesta din urmă l-a informat că mașina va fi confiscată pentru o perioadă de șapte zile din cauza vitezei excesive.

Angajatul a fost concediat, iar service-ul și-a cerut scuze

După ce a intrat în posesia înregistrării video, proprietarul a trimis-o conducerii service-ului auto. Angajatul implicat a fost concediat imediat. Service-ul și-a asumat întreaga responsabilitate pentru incident. Pe lângă plata tuturor costurilor legate de confiscare, a oferit o curățare completă a mașinii și o cină la restaurant pentru proprietar, în semn de scuze.

Honda recheamă 440.830 de modele Odyssey din cauza airbagurilor periculoase
RecomandariHonda recheamă 440.830 de modele Odyssey din cauza airbagurilor periculoase

„Ne-am recuperat mașina. Angajatul a fost concediat când proprietarul service-ului a primit înregistrarea video de la tot felul de oameni. Angajatul a scris, totuși, o scrisoare de scuze sinceră. Service-ul a plătit pentru tot, a dus mașina la detailing și se oferă, de asemenea, să ne trimită la o cină frumoasă. Nu am întâlnit niciodată oameni mai amabili care au fost dornici să rezolve o problemă. Ofițerul RCMP m-a contactat, de asemenea, cerându-mi înregistrarea originală,” a adăugat proprietarul mașinii.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicata. Comentariul va fi vizibil dupa aprobare.